Dragi Naši,
Kad smo čuli da nika ženska s Visa čini rižot od motra sami sebi smo rekli “Prihvaćamo izazov”. Obiteljsko vijeće raspravilo je činjenicu da se motar bere u proljeće, ali s obzirom na ovo kišovito lito da je moguće da je ipak još prikladan za rižot.
Sljedeće jutro uputili smo se u berbu. Što nije problem jer nigdje toliko motra kao u uvali našeg djetinjstva, da parafraziramo pjesnika.
Ubrali smo jednu šačicu. Samo za probat. Usput smo raspravljali kako se deklinira “motar“. Je li genitiv kao “Petar/Petra” i onda “motar/motra“ ili prema “kipar/kipara“ i onda “motar/motara”. Zaključili smo da je ipak “motar/motra”. Nažalost, u jedinom rječniku koji nam je bi dostupan, Hrvatskom jezičnom portalu, motra/motara nema. Nema ga ni u rječniku Hrvatskog pravopisa. Ni med cvetjem ni pravice…
Samo smo znali da se motar prvo malo obari. To smo i učinili. I skuhali malo povrtnog temeljca za rižot. Sve iz vrtla, naravno, ništa iz butige.
A onda smo činili sve kako se čini inače rižot: šufigali smo kapulu, malo šufigali rizi na njoj, dodali malo domaćega bilega vina i počeli pomalo dodavat temeljac i motar. I mišali, mišali, mišali.
I dok smo mišali, razgovarali smo kako smo ga jili samo ukiseljenega, ali kako nam je časna Silverija pričala da su oni za vrime rata kuhali motar kako zeje (za neupućene: to je samo slešano kao blitva i začinjeno s uljem, ako su ga imali uopće). A mater nan je rekla kako bi se bili išli kupat u Istrugu i onda bi ga pokojna baba nabrala puno. A što je s njim činila, pitali smo. Bila bi ga skuhala za svinje, da i njima bude malo promine. Hm.
Evo na kraju rezultata. Zaključak je da ni loše, motar nema uopće gorčine i izgubi slanost. I lipo izgleda na pijatu. Dobro je i kad se nariba malo parmezana po njemu. Ali ni nije ništo što bi jili svaki dan. To je više delicija, kako lumpari i ježine. I ukiseljeni motar.
A dok smo pripremali ovi post doznali smo da se motar na latinski zove Crithmum maritimum i da ne reste samo po našon mrkenti. Na primjer, uobičajen je i po Engleskoj di ga isto i jedu i kiselu. Zovu ga samphire, rock samphire ili sea fennel.
Čak ga i Shakespeare spominje u Kralju Learu:
“Half-way down, Hangs one that gathers samphire; dreadful trade“.
I na kraju spomenimo da smo rižot za stolom sljubili s odličnim domaćim crnim i domaćim bilim.
Stojte dobro,
Vaši
modrina neba
/ 24 Aug 2014wow….ODLIČNO….sve za 5… a sutra vas čekam na Foto blogu!!!
gogoo
/ 25 Aug 2014Dobar rižoto, volim motar, a nisam znao da ga i šjor Shakespeare spominje.
Valcer
/ 25 Aug 2014A kad mi je jedan Dalmatinac rekao da se motar kuha,
nisam mu vjerovala. Tražila ricete i nisam našla.
Ovo je prvo što vidim od motara.
bookeraj
/ 25 Aug 2014zvuči i izgleda odlično, pogotovo zato što je sve domaće.
Kiki
/ 25 Aug 2014Moj tata za taj motar kaže: mi to nismo ni za rata jeli.
🙂
Kalorijski restonar ... minus40kg ... dražeN ;)
/ 25 Aug 2014Zanimljivo i lijepo napravljen rižoto, baš kako treba.
Nisam probao, ali izgleda da se radi se o vrlo aromatičnoj biljci 😉
P.S. U dobra vremena je odnos većine ljudi prema onome što je besplatno (što ne traži osobitu pažnju, vrijeme, trud i novac) bitno drugačiji nego kada nije tako. Hrana nije iznimka.
Bile Muhe
/ 25 Aug 2014Pohovani pistej i salata od motra… Vaja van provat tu kombinaciju… Jednu mrvicu trko, spasilo je vino, a meni se cini i vas! Bravo za recetu!
DOBAR, LOŠ, ŠTRACA
/ 25 Aug 2014Moram se pohvaliti da sam još 2006. pokušao napraviti rižot od motara ili matara kako ga zovu drugdje, na Ugljanu npr.
Bilo je to u uvali Mola Trovna, na Visu (ne, nisam ja Senko Karuza, samo smo draga i ja ljetovali te godine u njegovom susjedstvu, možda me to inspiriralo, inače, na ideju sam došao iz čista mira)
Pokušao, kažem, jer mi nije uspio, a sad znam i zašto:
nisam ga prvo obario, nego sirovog ravno na luk i ulje, pa je bio malo “aldente” i zericu prearomatičan …
Odsutnost matične ploče
/ 25 Aug 2014Interesantno, kao i svi vaši postovi. 🙂 Nisam probala motar, valjda će biti prilike.